Kommenteeri

Nahk&toitmine

Nahk on koera keha kõige suurem organ, mille üheks ülesandeks on olla kaitseks väliskeskkonna tegurite eest. Nahk ja karvkate kaitsevad erinevate haigustekitajate, aga ka külma ja kuuma eest. Naha kvaliteeti ja tervist mõjutavad omakorda nii välised kui ka sisemised faktorid. Sisemistest mõjutajatest on üks tähtsamaid loomulikult toit! Nahk vajab uuenemiseks ja terve olemiseks rohkelt toitaineid, vitamiine ja mineraale.

Karvastik koosneb peaasjalikult valgust. Seetõttu toidus sisalduv valk peaks olema väga kvaliteetne ja kergesti omastatav. Valgupuudus, eriti teatud aminohapete puudus, võib esile kutsuda karvakao, karvkatte tuhmumise või pruuniks värvustumise.

Vähem oluline roll ei ole ka rasvadel, eriti küllastumata rasvhapetel. Küllastumata rasvhapped teisisõnu asendamatud rasvhapped (sh oomega-6 ja oomega-3 rasvhapped) on vajalikud:

  • naharasu tootmises
  • osalevad immuunfunktsioonides
  • vastutavad naha terviklikkuse eest
  • tõstavad naha kaitsevõimet väliskeskkonnategurite eest
  • oomega-3 rasvhapped aitavad vähendada nahas põletikureaktsioone ja sügelust

Nahale olulised vitamiinid on rasvlahustuvad vitamiinid A- ja E-vitamiin ning B-grupi vitamiinid. A-vitamiin osaleb naharakkude uuenemise protsessis ja naharasu tootmises. E-vitamiin on peamine antioksüdant, mis kaitseb rakumembraane vabade radikaalide eest. Teatud B-grupi vitamiinid, näiteks niatsiin (B3) ja pantoteenhape (B5) aitavad hoida naha terviklikkust ja vähendada nahast vedelikukadu.

Mikromineraalid – vask ja tsink, hoolimata nende vähesest vajadusest, on siiski nahale väga vajalikud. Vask osaleb valkude ainevahetuses ja seeläbi karvastikule värvuse andva, melaniini, sünteesis. Tsink vastutab naha normaalse sarvestumise eest ja võtab osa ka asendamatute rasvhapete sünteesis.

Koertel ja kassidel esineb sageli nahaprobleeme, mille põhjused võivad olla vägagi erinevad. Kõige tavalisemaks nahaprobleemide ja sügeluse tekitajaks on välisparasiidid ning nende elutegevuse tagajärjel tekkinud nahakahjustuste peale vohama tikkuv naha enda mikrofloora. Kuid sügeluse põhjuseks võivad olla ka allergiad – sagedamini atoopia (ebanormaalne tundlikkus kodutolmu ja muude meile nähtamatute allergeenide suhtes) ja harvem toidutundlikkus/toiduallergia. Sõltumata nahaprobleemi olemusest vajab nahk ikka turgutust kvaliteetsetest toitainetest, vitamiinidest ja mineraalidest.

Naha- ja karvkatte tervise hoidmiseks on mõistlik valida oma lemmikule täisväärtuslik ja tasakaalustatud toit. Ka maiused peaksid olema tervislikud, maitsvad ja sisaldama lemmikule vajalikke toitaineid, vitamiine ja mineraale. Meie oma eestimaine kilu on suurepärane „nahavitamiin“ olles rikkalik valgu- ja rasvaallikas, sisaldades nii oomega-3 rasvhappeid, A- ja E-vitamiini ning nahale vajalikku mikroelementi - tsinki. NB! Maiuste osakaal päevasest tarbitavast kalorite hulgast peaks jääma kindlasti alla 10%.

Lisa kommentaar

Email again: