Kommenteeri

Kurnav trend - lemmikute ülekaalulisus

Ülekaalulisus ja rasvumine on lemmikloomade seas aina kasvav trend. Maailma eripaigus on koerte ja kasside ülekaalulisuse ja rasvumise levimus umbes 20-50%.

Mis on ülekaal ja rasvumine?

Ülekaalulised lemmikud on 10-20% normaalkaalust raskemad. Üle 20% raskemate koerte ja kasside puhul räägitakse juba rasvumisest. Rasvkude ladestub peamiselt roietele, rinnakule, seljale ja sababaasile ning peidab ära konkreetse kõhujoone ja talje.


Ülekaalulisuse ja rasvumise riskifaktorid

-Vanus

Vanematel koertel ja kassidel energiatarve väheneb, sest nad ei liigu enam nii palju ja nende ainevahetus aeglustub. Üleliigselt tarbitud energia ladestub kergesti rasvkoena.

-Steriliseerimine/kastreerimine

Steriliseeritud ja kastreeritud lemmikute seas on ülekaalulisuse esinemine oluliselt kõrgem. Steriliseerimise ja kasteerimise järgselt tekkinud organismi hormonaalsed muutused mõjutavad energiatarvet, isu, suhkru ja rasvade ainevahetust. Hoolimata sellest on väga lihtne ennetada steriliseeritud ja kastreeritud lemmikute ülekaaluliseks muutumist. Nimelt, mõistlikus koguses sobivat toitu ja maiuseid ning aktiivne elustiil hoiab igasuguse ülekaalu ligihiilimise ära.

-Tõuline ja geneetiline eelsoodumus

Teatud tõugu koertel ja kassidel esineb ülekaalulisust sagedamini. See võibolla seotud asjaoluga, et teatud piirkondades, kus ülekaalulisus lokkab, on kirjeldatud tõud lihtsalt rohkem esindatud. Lisaks on võimalik, et kirjeldatud tõugude tõustandard ja ideaalne välimik ei pruugi olla parimas vormis. Koertest on esindatud tõud näiteks labradori retriiverid, kuldsed retriiverid, taksid, kokkerspanjelid, bassetid, mopsid ja shetlandi lambakoerad. Kassidest esineb ülekaalulisust enim pärsia kassidel ja briti lühikarvalistel.

-Teatud haigused ja ravimid

Hormonaalsed haigused, kilpnäärme alatalitlus ja neerupealiste ületalitlus, soodustavad ülekaalulisuse või ülekaalulisust meenutava välimuse teket. Nende probleemide võimalikule esinemisele pöörab tähelepanu tavaliselt loomaarst loomakliinikuvisiidil. Mõned pikaajaliselt kasutatavad ravimid toimivad samuti isutõstvalt ja soodustavad rasva ladestumist.

-Ülekaalulisuse ja rasvumise peamine põhjus

Toidu ja maiustega saadav energiahulk on pidevalt kõrgem kui organism tegelikult vajab ja ära kasutab. Üleliigne energia ladestatakse rasvkihina ja kaal hakkab tasapisi tõusma. Põhimõtteliselt on ülekaalulisuse valemiks liiga palju maitsvat energiarikast toitu ja liiga vähe liikumist.

Miks on lemmikul halb olla ülekaaluline või rasvunud?

Kuigi ümarat vormi peetakse omamoodi armsaks, kaasnevad sellega siiski väga olulised terviseprobleemid, mis alandavad lemmiku elukvaliteeti.

-Ülekaalulisusega kaasneb suhkruhaigusesse haigestumise riski tõus.

-Ülekaalulistel lemmikutel esineb sageli hüperlipideemia ehk rasvade (triglütseriidide, kolesterooli) tõus veres, mis loob eelsoodumuse teiste tõsiste haiguste tekkeks.

-Ülekaalulistel lemmikutel on madalam koormustaluvus. Südame- ja hingamisteede haiguste esinemisel on ülekaalulisus probleemi süvendavaks teguriks.

-Ülekaalulistel lemmikutel esineb sageli osteoartriiti ehk kroonilist degeneratiivset liigesehaigust ja liigeste kulumist. Raske kehamassi tõttu tekkinud liigne surve mõjub nii liigestele kui ka liikumisaparaadile üldiselt ning ülearune keharasv toodab lisaks liigesepõletikku soodustavaid põletikumediaatoreid. Liigesevaevuste käes kannatavad koerad ja kassid ei soovi valu tõttu palju liikuda ja see omakorda soodustab ülekaalulisuse süvenemist.

-Ülekaalulistel lemmikutel on täheldatud teatud kasvajate esinemise riski tõusu.

-Ülekaalulistel lemmikutel esineb voldikeste tõttu rohkem nahapõletikke. „Kaalukatel“ kassidel on väga raske enda karvkatte eest hoolt kanda, sest nad ei paindu piisavalt, et ennast puhastada. Tulemuseks võib olla pulstis, rasune ja kõõmane karvkate.

-Ülekaalulistel lemmikutel on suurem üldnarkoosi tüsistuste risk.

-Ülekaalulistel lemmikutel on lühem oodatav eluiga (isegi kuni 1,8 aastat).

Ülekaalulisuse ja rasvumise ohjamine

Kõige parem viis ülekaalulisuse ja rasvumise piiramiseks on nende probleemide varajane ennetamine. Pakkuge oma lemmikule mõistlikus koguses täisväärtuslikku ja tasakaalustatud maitsvat toitu ja kvaliteetseid maiuseid. Liikuge ja mängige oma lemmikuga rohkesti – koos veedetud aeg loob tugeva sideme lemmiku ja Teie vahel ning hoiab teid mõlemaid tervena!

Igal loomaarstivisiidil pöörake tähelepanu lemmiku kaalumisele ja kehakonditsiooni hindamisele. Selline teguviis aitab varakult tervise- ja kaaluprobleemidele jälile saada.

 

Liisa Siimon


Lisa kommentaar

Email again: